Europos atliekų mažinimo savaitės tema – VIENKARTINIAI PLASTIKO GAMINIAI

Europos atliekų mažinimo savaitė daugelyje ES šalių, tarp jų ir Lietuvoje, vyksta lapkričio 17 – 25 d. Šiemet daugiausia dėmesio skiriama vienkartinių plastiko gaminių naudojimo prevencijai, antriniam šių medžiagų panaudojimui, plastiko atliekų tvarkymui.

 Prie akcijos prisideda Plungės rajono savivaldybės administracija, UAB „Telšių regiono atliekų tvarkymo centras“ ir Žemaitijos nacionalinio parko direkcija, organizuodami viktoriną švietimo įstaigų 5-6 klasių moksleiviams. Įvairius renginius, paskaitas darbuotojams, ekskursijas į Telšių regiono nepavojingų atliekų sąvartyną ir atliekų rūšiavimo gamyklą, konkursus atliekų mažinimo tema organizuoja Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus ir Platelių gimnazijos, Plungės „Ryto“ pagrindinė mokykla, Plungės lopšeliai – darželiai „Rūtelė“ ir „Pasaka“, Plungės rajono Alsėdžių lopšelis-darželis.

 Europos Komisijos pranešime spaudai teigiama, kad į jūras ir vandenynus išmestų plastiko šiukšlių kiekis vis didėja. Vienkartiniai plastiko gaminiai ir pamesti ar tyčia palikti žvejybos įrankiai sudaro net 70 proc. visų jūrose randamų šiukšlių. Plastikas atsiduria net žmonių plaučiuose ir lėkštėse, o kokį poveikį sveikatai padarys ore, vandenyje ir maiste esantys mikroplastikai, dar nežinoma.

 Šiuo metu svarstomas Europos Komisijos pateiktas pasiūlymas – nustatyti ES lygmeniu vienkartinių plastikinių gaminių naudojimo mažinimo priemones ir bendrai sumažinti šių gaminių keliamą poveikį aplinkai. EK direktyvos pasiūlyme vienkartiniai plastiko gaminiai yra suskirstyti į keturias grupes, kurioms numatoma taikyti skirtingus reikalavimus:

 I grupė. Tai didžiausią žalą darantys gaminiai – maisto konteineriai, dėžutės, karštų gėrimų puodeliai, kurie dažniausiai skirti laikinam maisto gabenimui ir vartojimui. Per šešerius metus nuo direktyvos įsigaliojimo valstybės narės privalės reikšmingai sumažinti šių gaminių vartojimą, priemones tam pasirinkti galės pačios.

 II grupė. Ausų krapštukai (išskyrus medicininius poreikius), vienkartiniai stalo įrankiai ir balionų laikikliai. Nesuyrantiems gaminiams numatomas visiškas draudimas patekti į rinką.

 III grupė. Iškart vartoti skirto maisto įpakavimai, gėrimų taros pakuotės, puodeliai su dangteliais, cigarečių filtrai, higieniniai rankšluosčiai, tamponai, šlapios servetėlės, balionai, lengvi plastikiniai maišeliai. Šiems gaminiams bus privalomai taikoma išplėsta gamintojų atsakomybė: gamintojai turės padengti šių produktų atliekų surinkimą, transportavimą, sutvarkymą. Pirmą kartą šios sąlygos bus taikomos ir plastikinei žvejybinei įrangai. Be to, valstybės narės privalės užtikrinti, kad rinkai teikiama vienkartinė plastikinė gėrimų tara išliktų vientisa su dangteliais ar kamšteliais visuose vartojimo etapuose.

 IV grupė. Ant šios kategorijos gaminių – hig. rankšluosčių, tamponų, šlapių servetėlių, balionų – turės būti pateikta neišdildoma, aiški informacija apie plastiką sudėtyje ir šiukšlinimo neigiamą poveikį aplinkai, įskaitant jūrinę.

 Ar susimąstėte, kad į dangų paleisti helio balionai nusileidžia žemyn (ant žemės, į ežerą, į jūrą)? Kelias sekundes džiaugiamės kylančiu balionu, bet galų gale jis virsta šiukšle, – teršiame gamtą. VšĮ „Rūpi“ savanoriai, valydami Neringos paplūdimio pakrantes, pastebi, kad didelė šiukšlių dalis gražiausiose Neringos pakrantėse yra būtent šventiniai balionai. Kuo pakeisti šį įsisenėjusį įprotį ir švęsti šventes be helio balionų? Vaikų šventėms puikiai tinka popieriniai aitvarai, muilo burbulai, spalvoti vėjo malūnėliai, medžiaginės vėliavėlės (galima naudoti daug kartų). Per šeimos šventes galima leisti gėlių ar medžių lapų vainikus į vandenį, pasodinti medį, sodinti gėles. Visi šie būdai suteiks ne mažiau džiaugsmo nei vienkartinis baliono paleidimas į dangų.

 Keiskime savo įpročius, tausokime aplinką!

Plungės rajono savivaldybės administracijos informacija